| HJEM | FORORD | ALFABETISK INNHOLD | KILDER | LINKER | HJELP |

 
 
 

Oppdatert 16.10.2015


Folketellingen
 
for

Valebø

1875
 

Specialliste over Folketallet samt over Kreaturhold og Udsæd m.m.

Den 31te December 1875


Transkribert av Gard Strøm juli 2015.

 

Hovedgårder (matrikkelgårder) med underbruk nevnt i 1875.


Noen forkortelser og forklaringer:
ditto = samme som.
f. = født.
Inderst = Beboer (leieboer) med egen husholdning.
No. = Nummer.

Folketellinger er ikke alltid helt korrekt. Vi skal ikke stole 100% på fødselsår. Heller ikke fødested kan være rett. Nettopp derfor er folketellinger kun en sekundærkilde mens kirkebøkene en primærkilde. Folketellinger har dog enkelte opplysninger vi ikke finner annet sted og er allikevel verdifulle.

Skrivemåter på personnavn og stedsnavn varierer med personene som skrev dem ned og kan ikke sees på som riktig eller galt.
Ei folketelling er et "situasjonskart" over hvem som bodde hvor på en bestemt tid og hva vedkommende levde av der og da.
G.S.


Vasdalen

Matrikel-Løbe-No. 140 Vasdalen
.
Gunne Anundsen, Husfader. Gaardbruger, Selveier f. 1815 i Bø Præstegield.
Ingri Olsdatter, Kone f. 1830 ditto.
Anund Gunnesen, Søn f. 1844 i Bø. Ugift, skomager.
Thone Gunnesdatter, Datter f. 1858 i Holden.
Karen Marie Gunnesdatter, Datter f. 1860 i Holden.
Ingeborg Gunnesdatter, Datter f. 1865 i Holden.
Ole Gunnesen, Søn f. 1869 i Holden.
Inger Gurine Gunnesdatter, Datter f. 1872 i Holden.

Fraværende: Kittil Gunnesen f. 1851 i Holden. Ugift Matros i Frankrige.

Kreaturhold: 1 Hest, 3 Kjør (kuer), 1 ungdyr, 6 Faar, 1 Svin.
Udsæd i 1875: 1/4 tønde Hvede, 1/4 tønde Rug, 1/2 tnd. Byg, 2 tnd. Havre, Havre til foder 1/8 tnd., 3 tnd. Poteter.
 


Gjedeboen

Matrikel-Løbe-No. 141 Gjedeboen (2 husstander).
1.
(Even Halvorsen, Husfader Enkemand, Gaardmand, Leilænding f. 1818 i Helgen sogn). Ikke tilstede. Se nedenfor (uthevet skrift).
Halvor Evensen, Søn f. 1859 i Helgen sogn. Ugift.
Maren Evensdatter, Datter f. 1846 i Helgen sogn.
Marie Evensdatter, Datter f. 1854 i Helgen sogn.

Thorgrim Olsen, Tjenestekarl, f. 1847 i Saude (Sauherad).
Ole Nilsen, Tjenestekarl, f. 1859 i Saude.
Ole Gulliksen, Fattiglem, Ugift, Tulling fra før sitt 4de aar, Forsørges af Kassen (fattigkassen) f. 1816 i Helgen.

2. Berthe Thorbjørnsdatter, Fattiglem, Ugift, Forsørges af Kassen f. 1802 i Valebø.

Fraværende: Even Halvorsen, Husfader, Enkemand, Gaardmand, Leilænding f. 1818 i Helgen sogn.
Midlertidig Ophold paa Kaalstad i Helgen.

Kreaturhold: 2 Heste, 6 Kjør (kyr), 1 ungdyr, 6 Faar, 1 Svin.
Udsæd i 1875: Hvede: 1/2 tønde, Rug: 1 tnd., Havre: 5 tnd., Græsfrø: 15 Skaalpund, Poteter: 8 tnd.

Matrikel-Løbe-No. 141. Masdalen.
Bent Olsen, Husfader, Husmand f. 1827 Valebø i Holden Præstegjeld.
Andrea Larsdatter, Kone f. 1833 i Holden.
Dorthea Bentsdatter, Datter f. 1860 i Holden.
Anne Bentsdatter, Datter f. 1867 ditto.
Ole Bentsen, Søn f. 1871 ditto.
Nils Bentsen, Søn f. 1874 ditto.

Kreaturhold: 2 Kjør (kuer), 5 Faar.
Udsæd i 1875: Hvede: 1/8 tnd., Rug: 1/4 tnd., Byg: 1/4 tnd., Havre: 1 1/2 tnd., Poteter: 2 tnd.

Matrikel-Løbe-No. 142. Ek.
Hans Larsen, Husfader, Jordbrugsarbeider, Leilænding, f. 1823 Hitterdal.
Inger Isaksdatter, Kone, f. 1817 Holden.
Lars Hansen, Søn, Ugift Tømmermand, f. 1849 i Valbø.
Isak Hansen, Søn, ugift Kanalvogter f. 1854 ditto.
Andreas Hansen, Søn, f. 1856 ditto.
Hans Hansen, Søn, hjelper faderen, f. 1860 ditto.
Ingeborg Hansdatter, Datter, hjelper faderen, f. 1851 ditto.

Kreaturhold: 2 Kjør (kuer).
Udsæd: Hvede 1/8 tnd., Byg 1/2 tnd., Havre 1 1/2 tmd., Poteter 3 tnd.

Matrikel-Løbe-No. 143. Dilsdalen.
Gunder Evensen, Husfader, Husmand med jord, f. 1824 i Bø Præstegield.
Ingeborg Hjertsdatter (Ingeborg Gjertsdatter/ Ingeborg Giertsdatter), Kone, f. 1824 i Saude (Sauherad).
Anders Gundersen, Søn f. 1864 i Valebø.
Anne Gundersdatter, Datter f. 1867 ditto.
Maren Gundersdatter, Datter f. 1870 ditto.

Kreaturhold: 1 Kjør, 2 Faar.
Udsæd: Byg 1/4 tnd., Havre 1/2 tnd., Poteter 1 1/2 tnd.


Solberg

Matrikel-Løbe-No. 144a. Solberg.
Anders Kittilsen, Husfader, Gaardbruger, Selveier(?) f. 1832 i Holden Præstegjeld.
Kari Andersdatter, Kone, f. 1823 i Valebø, Holden Præstegjeld.
Anders Andersen, Søn, f. 1862 ditto.
Kittil Andersen, Søn, f. 1863 ditto.
Nils Andersen, Føderaad forsørges af A. Kittilsen, Ugift, Sindsforvirret (som voksen), f. 1806 ditto.

Kreaturhold: 1 Hest, 3 Kjør (kuer), 6 Faar og Lam, 1 Svin.
Udsæd: Hvede 1/3 tnd., Rug 1/4 tnd., Byg 1/4 tnd., Havre 2 tnd., Poteter 3 tnd.

Matrikel-Løbe-No. 144c. Solberg.

Ubeboet.
Eierens navn: Anders A. Hovholt.

Intet Kreaturhold.
Udsæd: Havre 2 tnd., Poteter 2 tnd.


Vale

Matrikel-Løbe-No. 145. Glaholdt.
Halvor Halvorsen, Husfader, Jordbruger, Leilænding, f. 1837 i Saude (Sauherad).
Kari Sigurdsdatter, Kone, f. 1834 i Nes (i Saude Præstegjeld).
Halvor Halvorsen, Søn, f. 1864 i Valebø, Holden Præstegjeld.
Sigurd Halvorsen, Søn, f. 1867 ditto.
Gunder Halvorsen, Søn, f. 1872 ditto.
Ingeborg Halvorsdatter, Datter, f. 1875 ditto.
Guro Olsdatter, Fattiglem, Ugift, Forsørges af Kassen (fattigkassen), f. 1805 i Bø Præstegjeld.

Kreaturhold: 2 Kjør (kuer), 5 Faar.
Udsæd: Hvede 1/8 tnd., Byg 1/2 tnd., Havre 1 tnd., Poteter 3 tnd.

Matrikel-Løbe-No. 146a. Vale.
John Bentsen, Husfader, Gaardbr., Selveier, f. 1826 i Valebø, Holden Præstegjeld.
Kirsti Nilsdatter, Kone, f. 1843 i Romnæs, Holden Præstegjeld.
Ole Johnsen, Søn, Hjelper Faderen, f. 1858 i Valebø.
Johannes Johnsen, Søn, Hjelper Faderen, f. 1860 ditto.
Magnus Johnsen, Søn, f. 1862 ditto.
Peder Johnsen, Søn, f. 1865 ditto.
Jørgen Johnsen, Søn, f. 1867 ditto.

Anne Marie Isaksdatter, Stuepige, Ugift, f. 1857 i Romnæs, Holden Præstegjeld.
Anne Haakensdatter, Budeie, Ugift, f. 1857 i Valebø.

Kreaturhold: 2 Heste, 1 føll, 8 Kjør (kuer), 1 ungdyr, 8 Faar, 2 Svin.
Udsæd:
Hvede 3/8 tnd., Rug 5/8 tnd., Byg 1 1/4 tnd., Havre 6 tnd., Havre til Grønfoder 1/4 tnd., Erter 1/8 tnd., Græsfrø 15 Skaalpund, Poteter 7 tnd.

Matrikel-Løbe-No. 146b. Glaholdt.
Johannes Evensen, Husfader, Jordbruger, Leilænding, f. 1823 i Saude (Sauherad). Den Evangeliske Lutherske Frikirkemenighed.
Helbjør Kristoffersdatter, Kone, f. 1834 ditto.
Else Johannesdatter, Datter, f. 1861 ditto.
Kristine Johannesdatter, Datter, f. 1869 i Valebø. Ditto.
Marie Johannesdatter, Datter, f. 1874 ditto.
Even Johannesen, Søn, f. 1867 ditto.
Johannes Johannesen, Søn, f. 1871 ditto.

Kreaturhold: 3 Kjør (kuer), 4 Faar.
Udsæd: Byg 1/4 tnd., Havre 1 tnd., Poteter 2 tnd.

Matrikel-Løbe-No. 146c. Glaholdt.
Rollef Thorstensen, Husfader, Jordbruger, Selveier, f. 1830 i Næs sogn, Saude Præstegjeld (Sauherad).
Mari Gjermundsdatter, Kone, f. 1840 ditto.
Kari Rollefsdatter, Datter, f. 1865 i Valebø, Holden Præstegjeld.
Thorsten Rollefsen, Søn, f. 1868 ditto.
Gjermund Rollefsen, Søn, f. 1870 ditto.
Halvor Rollefsen, Søn, f. 1872 ditto.

Kreaturhold: 1 Ko, 1 ungdyr, 6 Faar.
Udsæd: Hvede 1/8 tnd., Byg 1/4 tnd., Poteter 2 tnd.

Matrikel-Løbe-No. 147. Vale.
Kittil Mathisen, Husfader, Gaardbruger, Selveier, f. 1841 i Helgen sogn, Holden Præstegjeld, Den Evangeliske Lutherske Frikirkemenighed.
Anne Marie Johnsdatter, Kone, f. 1845 i Valebø, Holden Præstegjeld, ditto.
Anne Kittilsdatter, Datter, f. 1875 ditto.
Marie Bentsdatter, Konens Moder, Føderaadskone, Enke, f. 1817 ditto.

Johannes Tommesen, Tjenestegut, Ugift, f. 1851 paa Værket, Holden Præstegjeld.
Mattis Gulliksen, Tjenestegut, Ugift, f. 1856 i Saude Præstegjeld.
Anne Marie Larsdatter, Tjenestepige, Ugift, f. 1855 i Valebø.
Margrete Johannesdatter, Tjenestepige, Ugift, f. 1858 i Saude Præstegjeld (Sauherad).

Kreaturhold: 2 Heste, 7 Kjør (kyr), 5 Faar, 1 Svin.
Udsæd: Hvede 1/2 tnd., Rug 3/4 tnd., Havre 3 1/2 tnd., Grøsfrø 12 Skaalpund, Poteter 4 tnd.

Matrikel-Løbe-No. 147. Hoksodde.
Ole Gundersen, Husfader, Husmand med Jord, f. 1831 i Valebø. Den Evangeliske Lutherske Frikirkemenighed.
Anne Olsdatter, Kone, f. 1826 i Helgen sogn, Holden Præstegjeld.
Susanne Olsdatter, Datter, f. 1862 i Valebø.

Mari Halvorsdatter, Føderaadskone, forsørges af Ole Gundersen f. 1798 i Saude Præstegjeld (Sauherad).

Kreaturhold (Ole Gundersen): 1 Ko, 2 Faar.
Kreaturhold (Mari Halvorsdatter): 1 Faar.
Udsæd: Hvede 1/8 tnd., Byg 1/4 tnd., Havre 1/2 tnd., Poteter 2 tnd.

Matrikel-Løbe-No. 146a, 147. Glaholdt.
Haaken Andersen, Husfader, Jordbruger, Forpakter, f. 1802 i Valebø.
Aaste Andersdatter, Kone, f. 1810 i Valebø.
Johannes Haakensen, Søn, Hjelper Faderen, f. 1853 ditto.
Marie Haakensdatter, Datter, Hjelper Moderen, f. 1851 ditto.

Kreaturhold: 1 Hest, 2 Kjør (kyr), 7 Faar.
Udsæd: Hvede 1/8 tnd., Byg 1/4 tnd., Havre 1 1/2 tnd., Poteter 3 tnd.

Matrikel-Løbe-No. 146a. Hoksodde.
Nils Nilsen, Husfader, Husmand med Jord, Jordbrugsarbeider, f. 1819 i Valebø.
Grete Torgrimsdatter, Kone, f. 1829 i Helgen, Holden Præstegjeld.
Anders Nilsen, Søn, Dagarbeider, f. 1858 i Valebø.
Nils Nilsen, Søn, f. 1865 ditto.
Halvor Nilsen, Søn, f. 1872 ditto.
Maria Nilsdatter, Datter, Hjelper Forældrene, f. 1860 ditto.
Anne Nilsdatter, Datter, f. 1863 ditto.
Maren Nilsdatter, Datter, f. 1869 ditto.

Fraværende: Anne Marie Nilsdatter, Datter, f. 1866. Opholdsted: Huseth i Helgen.

Kreaturhold: 1 Ko, 1 Ungdyr, 3 Faar.
Udsæd: Hvede 1/8 tnd., Byg 3/8 tnd., Havre 3/4 tnd, Poteter 3 tnd.

Matrikel-Løbe-No. 146a. Valestrand.
Tollef Pedersen, Husfader, Skomager, Forpagter, f. 1814 i Valebø.
Aaste Kirstine Bjørnsdatter, Kone, f. 1841 ditto.

Ingen Kreaturhold.
Udsæd: Poteter 1 tnd.

Matrikel-Løbe-No. 148. Vale.
Halvor Jørgensen, Husfader, Gaardbr., Leilænding, f. 1847 i Helgen sogn, Holden Præstegjeld.
Ingeborg Kirstine Jensdatter, Kone, f. 1848 i Valebø.
Aslaug Marie Halvorsdatter, Datter, f. 1875 ditto.

Anders Jensen, ugift Gaardskarl, f. 1853 ditto.
Inger Nilsdatter, ugift Tjenestepige, f. 1858 ditto.

Børte Mattisdatter, ugift, Fattiglem forsørges af Fattigkassen, Sindsvag siden før 4 aar gml., f. 1847 i Helgen sogn, Holden Præstegjeld.

Endvidere, Gravningen i Holden.
Halvor Kittilsen, Husfader, Gaardmand, Leilænding, Snedker, f. 1851 i Bø sogn og Præstegjeld.
Anne Marie Jørgensdatter, Kone, f. 1852 i Holden sogn og Præstegjeld.

Kreaturhold (Halvor Jørgensen): 2 heste, 1 føl, 5 Kjør, 2 ungdyr, 7 Faar, 1 Svin.
Kreaturhold (Inger Nilsdatter): 1 Faar.
Udsæd: Hvede 1/4 tnd., Rug 1/2 tnd., Byg 1 tnd., Havre 5 tnd., Havre til Grønfoder 1/8 tnd., Poteter 5 tnd.

Matrikel-Løbe-No. 149. Vale.
Gunder Arvesen, Husfader, Gaardeier, Skovbetjent, f. 1815 i Valebø.
Aaste Kirstine Jørgensdatter, Kone, f. 1821 ditto. Den Evangeliske Lutherske Frikirkemenighed.

Lars Johnsen, ugift, Gaardsgut, f. 1843 i Saude Præstegjeld (Sauherad).
Gunder Gundersen, ugift, Gaardsgut, f. 1858 i Valebø.
Karen Nilsdatter, ugift, Tjenestepige, f. 1858 ditto.
Karen Torstensdatter, ugift, ditto, f. 1855 ditto.
Ingeborg Throndsdatter, ugift, ditto, f. 1863 ditto.

Kreaturhold: 2 Heste, 1 Tyr, 7 Kjør, 2 ungdyr, 7 Faar, 1 Svin.
Udsæd:
Hvede 3/8 tnd., Rug 1/2 tnd., Byg 1 1/4 tnd., Havre 6 tnd., Havre til Grønfoder 1/4 tnd., Erter 1/8 tnd., Græsfrø 4 Skaalpund, Poteter 7 1/2 tnd.

Matrikel-Løbe-No. 148, 149. Osdalen.
Thorsten Hansen, Husfader, Husmand med Jord, f. 1829 i Næs Sogn, Saude Præstegjeld.
Kirsti Knutsdatter, Kone, f. 1823 i Hitterdal Præstegjeld (Heddal).
Liv Paulsdatter, Husfaders Moder, Enke, Forsørges af Fattigkassen, f. 1795 i Saude.

Kreaturhold: 1 Ko.
Udsæd: Byg 1/4 tnd., Havre 1/2 tnd., Poteter 2 tnd.

Matrikel-Løbe-No. 151. Stuvrud.(Stuverud).
Ole Johnsen, Husfader, Jordbruger, Leilænding, f. 1845 Saude Præstegjeld (Sauherad).
Margit Olsdatter, Kone, f. 1840 ditto.
John Olsen, Søn, f. 1868 ditto.
Ole Olsen, Søn, f. 1870 ditto.
Thorgrim Olsen, Søn, f. 1873 ditto.

Gunnild Olsdatter, Budeie, ugift, f. 1844 ditto.

Kreaturhold: 1 Hest, 4 Kjør (kyr), 2 ungdyr, 7 Faar.
Udsæd: Hvede 1/8 tnd., Rug 1/4 tnd., Byg 3/4 tnd., Havre 4 tnd, Poteter 4 tnd.

Matrikel-Løbe-No. 152. Ustrud. (Usterud). 2 husstander.
1.
Ole Halvorsen, Husfader, Jordbruger, Leilænding, f. 1803 Helgen sogn, Holden Præstegjeld.
Aslaug Bjørnsdatter, Kone, f. 1805 ditto.

2.
Gunder Sigurdsen, Husfader, Ole Halvorsens bruger, f. 1844 i Valebø.
Karen Halvorsdatter, Kone, f. 1839 i Hjerpen Præstegjeld (Gjerpen).
Anne Gundersdatter, Datter, f. 1870 ditto.
Søren Gundersen, Søn, f. 1872 ditto.
Halvor Gundersen, Søn, f. 1875 i Valebø.

Anne Kittilsdatter, Fattiglem, ugift, Blind, forsørges af Fattigkassen, f. 1826 i Valebø.

Kreaturhold: 1 Hest, 4 Kjør, 2 Ungdyr, 6 Faar.
Udsæd: Hvede 1/8 tnd., Rug 1/4 tnd., Byg, 1/2 tnd., Havre 2 tnd., Poteter 3 tnd.

Matrikel-Løbe-No. 153. Valøen.
Ubeboet.

Eier: Fossum værk.
Intet Kreaturhold.
Udsæd: Havre 3/4 tnd.


Graver

Matrikel-Løbe-No. 154a. Graver.
Knut Gundersen, Husfader, Gaardbruger, Selveier, f. 1817 i Saude Præstgjeld (Sauherad).
Gunnil Pedersdatter, Kone, 1810 på Valøen i Holden Præstegjeld.

Kittil Hansen, ugift, Gaardsgut, f. 1855 i Saude Præstegjeld (Sauherad).
Hans Torstensen, Gaardsgut, ugift, f. 1855 Valebø.
Nils Nilsen, Gaardsgut, ugift, f. 1854 ditto.
Aasa Olsdatter, Budeie, ugift, f. 1858 Saude Præstegjeld (Sauherad).
Aslaug Larsdatter, ugift, Stuepige, f. 1855 ditto.
Anne Karine, ugift, Budeie, f. 1835 Valebø.

Kreaturhold: 3 Heste, 2 Føll, 1 Tyr, 19 Kjør (kyr), 8 ungdyr, 14 Faar, 2 Svin.
Udsæd: Hvede 1/4 tnd., Rug 1/2 tnd., Byg 2 tnd., Havre 3 tnd., Erter 1/4 tnd., Vikker 1/8 tnd., Poteter 8 tnd.

Matrikel-Løbe-No. 154a. Osdalen.
Torgrim Thorkildsen, Husfader, Gaardm., Tømmermand, Forpagter, f. 1825 i Saude Præstegjeld (Sauherad).
Inger Svennungsdatter, Kone, f. 1826 i Bø Præstegjeld.
Torkild Torgrimsen, Søn, ugift, Tømmermand, f. 1855 i Saude (Sauherad).
Iver Torgrimsen, Søn, ugift, f. 1856 ditto.
Ole Torgrimsen, Søn, ugift, f. 1860 ditto.
Torgrim Torgrimsen, Søn, ugift, f. 1867 ditto.
Anne Torgrimsdatter, Datter, hjelper Forældrene, f. 1847 ditto.
Gunnil Torgrimsdatter, Datter, f. 1863 ditto.

Kreaturhold: 2 Kjør (kyr), 2 Faar.
Udsæd: Byg 1/4 tnd., Blanda korn 1/2 tnd., Havre 1/2 tnd, Poteter 3 tnd.

Matrikel-Løbe-No. 154. Skottet. 2 husstander.
1.
Nils Gundersen, Husfader, Husmand og Dagarbeider, f. 1825 i Valebø. Den Evangeliske Lutherske Frikirkemenighed.
Anne Olsdatter, Kone, f. 1832 ditto. Ditto.

2.
Marie Olsdatter, Inderst, ugift, lever af at Sy, f. 1831 ditto. Ditto.

Ingen Kreaturer.
Ingen Udsæd.

Matrikel-Løbe-No. 154b. Graver.
Nils Gregersen, Husfader, Gaarrdbruger, Selveier, f. 1843 i Nore Præstegjeld, Nummedal.
Ingeborg Knutsdatter, Kone, f. 1846 i Saude Præstegjeld (Sauherad).
Greger Nilsen, Søn, f. 1871 i Valebø.
Gunnil Nilsdatter, Datter, f. 1872 ditto.
Helge Kirstine Nilsdatter, Datter, f. 1875 ditto.

Gunder Johannesen, ugift, Gaardsgut, f. 1855 ditto.
Anne Sivertsdatter, Budeie, ugift, f. 1857 ditto.
Aaste Knutsdatter, Barnepige, ugift, f. 1831 i Saude (Sauherad).
Anne Knutsdatter, Stuepige, ugift, f. 1856 ditto.

Kreaturhold: 1 Hest, 8 Kjør (kyr), 4 ungdyr, 7 Faar.
Udsæd: Hvede 3/4 tnd., Rug 3/4 tnd., Byg 1 tnd., Blanda korn 1 tnd., Havre 3 tnd., Havre til Grønfoder 1/4 tnd., Vikker 1/8 tnd., Græsfrø 10 Skaalpund, Poteter 5 tnd.


Bordstad

Matrikel-Løbe-No. 155. Bordstad.
Jens Bentsen, Husfader, Jordbruger, Arbeidsmand, f. 1831 i Valebø.
Sina Leivsdatter, Kone, f. 1828 i Saude Præstegjeld (Sauherad). Den Evangeliske Lutherske Frikirkemenighed.
Mari Jensdatter, Datter, f. 1858 i Valebø. Den Evangeliske Lutherske Frikirkemenighed.
Gunnil Jensdatter, Datter, f. 1856 ditto.
Bent Jensen, Søn, f. 1865 ditto.

Kreaturhold (Knut Gundersen Graver): 2 Kjør, 3 Faar, 1 Svin.
Udsæd (Knut Gundersen Graver): Hvede 1/8 tnd., Byg 1/4 tnd., Havre 1 tnd., Poteter 1 tnd.


Lunde nedre

Matrikel-Løbe-No. 156. Lunde.

John Jørgensen, Husfader, Enkemand, Jordbruger, Leilænding, f. 1842 i Helgen, Holden Præstegjeld.
Jørgen Johnsen, Søn, f. 1867 i Valebø.
Jens Johnsen, Søn, Døvstum før 4 aar gml., f. 1865 ditto.
Aslaug Johnsdatter, Datter, f. 1869 ditto.
Anne Johnsdatter, Datter, f. 1872 i Helgen.

Kirsten Jørgensdatter, Tjenestepige, ugift, f. 1845 i Helgen, Holden Præstegjeld.
Aaste Larsdatter, Tjenestepige, ugift, f. 1853 i Saude Præstegjeld (Sauherad).

Kreaturhold (John Jørgensen): 1 Hest, 3 Kjør, 2 ungdyr, 6 Faar, 1 Svin.
Kreaturhold (Kirsten Jørgensdatter): 2 Faar.
Udsæd: Hvede 1/4 tnd., Rug 1/2 tnd., Byg 1 tnd., Havre 5 tnd., Poteter 3 1/2 tnd.

Matrikel-Løbe-No. 157. Lunde.
Nils Kristensen, Husfader, Jordbruger, Leilænding, f. 1836 i Næs sogn, Saude Præstegjeld (Sauherad).
Kari Larsdatter, Kone, f. 1846 i Saude Præstegjeld (Sauherad).
Ingeborg Hellene Nilsdatter, Datter, f. 1867 i Valebø, Holden Præstegjeld.
Thora Lovise Nilsdatter, Datter, f. 1874 ditto.
Karen Kirstine Nilsdatter, Datter, f. 1875 ditto.
Kristen Nilsen, Søn, f. 1872 ditto.

Maria Andersdatter, Tjenestepige, ugift, f. 1858 i Valebø.

Kreaturhold: 1 Hest, 5 Kjør, 1 ungdyr.
Udsæd: Hvede 1/4 tnd., Rug 3/8 tnd., Havre 3 1/2 tnd., Havre til Grønfoder 1/2 tnd., Poteter 2 tnd.

Matrikel-Løbe-No. 158. Dalen ytre.
Sigurd Gundersen, Husfader, Tømmerhugger, Husmand, f. 1819 i Saude Præstegjeld (Sauherad).
Oline Andersdatter, Kone, f. 1823 i Valebø, Holden Præstegjeld.
Anders Sigurdsen, Søn, Dagarbeider, f. 1859 ditto.
Nils Sigurdsen, Søn, f. 1867 ditto.
Maren Gurine Sigurdsdatter, Datter, f. 1858 ditto.
Ingeborg Maria Sigurdsdatter, Datter, f. 1865 ditto.

Kreaturhold: 1 Kjør (ei ku), 2 ungdyr (kalver).
Udsæd: Hvede 1/8 tnd., Byg 1/4 tnd., Havre 1 tnd., Poteter 3 tnd.

Matrikel-Løbe-No. 159. Kjerndalen øvre (2 Husstander).
1.
Jens Kristensen, Husfader, Jordbruger, Leilænding f. 1814 i Valebø.
Aaste Johnsdatter, Kone, f. 1819 ditto.
Anders Kristensen, Ugift, Fattiglem forsørges af Kassen (fattigkassen), f. 1811 ditto.

2.
Kristen Jensen, Husfader, Inderst (leieboer med egen husholdning), Dagarbeider, f. 1843 ditto. (Trolig sønn herfra. G.S.)
Kirsti Ellefsdatter, Kone, f. 1852 i Saude Præstegjeld (Sauherad).
Aaste Kristensdatter, Datter, f. 1873 i Valebø.
Kari Kristensdatter, Datter, f. 1875 ditto.

Kreaturhold (Jens Kristensen): 2 Kjør, 4 Faar.
Kreaturhold (Kristen Jensen): 1 Kjør (ei ku), 3 Faar.
Udsæd (Jens): Hvede 1/8 tnd., Byg 3/8 tnd., Havre 1 tnd., Poteter 3 tnd.


Lunde øvre

Matrikel-Løbe-No. 160a. Lunde.
Even Thorstensen, Husfader, Gaardbruger, Selveier, f. 1823 i Næs sogn, Saude Præstegjeld (Sauherad).
Guro Larsdatter, Kone, f. 1827 ditto.
Thorsten Evensen, Søn, hjelper Faderen, f. 1861 i Valebø, Holden Præstegjeld (Holla).
Hans Evensen, Søn, f. 1864 ditto.
Bent Evensen, Søn, f. 1868 ditto.
Gunnil Evensdatter, Datter, hjelper Moderen, f. 1859 ditto.
Sina Evensdatter, Datter, f. 1866 ditto.
Ingerid Evensdatter, Datter, f. 1870 ditto.

Halvor Halvorsen, ugift Tjenestegut, f. 1854 i Saude Præstegjeld (Sauherad).
Halvor Olsen, ugift, Tjenestegut, f. 1851 i Lunde sogn.
Kirsti Halvorsdatter, ugift Tjenestepige, f. 1843 i Saude Præstegjeld (Sauherad).

Fraværende:
Halvor Evensen, søn af E. Thorstensen, ugift, Styrman paa Veien til Amerika, f. 1854 i Valebø.

Kreaturhold: 2 Heste, 6 Kjør, 8 Faar, 1 Svin.
Udsæd: Hvede 1/2 tnd., Rug 1 tnd., Byg 1 tnd., Blandkorn 3 1/2 tnd., Havre 3 1/2 tnd., Poteter 6 tnd.

Matrikel-Løbe-No. 160a. Kvernhuskaasa. (2 husstander).
1.
Marie Saamundsdatter, Husmoder, Enke, Del af Fattigunderstøttelse, Bruger Pladsen, f. 1811 i Holden Præstegjeld.
Johannes Johannessen, Søn, Hjelper Moderen, f. 1857 ditto.

2.
Ole Johannessen, Husfader, Inderst og Dagarbeider, f. 1837 i Valebø.
Margit Olsdatter, Kone, f. 1847 i Saude Præstegjeld (Sauherad).
Inger Marie Olsdatter, Datter, f. 1871 i Valebø.
Johannes Olsen, Søn, f. 1873 i Solum Præstegjeld.

Inderst = En som er bosatt på gården/ plassen, men som har sin egen husholdning.

Kreaturhold (Marie Saamundsdatter): 1 Kjør (ei ku), 2 Faar (2 sauer).
Kreaturhold (Ole Johannessen): 1 Faar.
Udsæd: Byg 1/8 tnd., Havre 1/4 tnd., poteter 1 tnd.

Matrikel-Løbe-No. 161a. Lunde.
Ubeboet.
Eierens navn: Knut Graver.
Kreaturhold: Intet Kreaturhold.
Udsæd (Knut Graver): Havre 1 tnd.

Matrikel-Løbe-No. 161a. Milebaand.
John Johnsen, Husfader, Husmand med Jord, Delvis Fattigunderstøttelse, f. 1791 i Saude Præstegjeld (Sauherad).
Thorbjør Kjøstaalsdatter, Kone, f. 1805 ditto.

Hans Thronsen, ugift, Tjenestegut, f. 1859 i Valebø.

Kreaturhold: 2 Faar (2 sauer).
Udsæd: Byg 1/4 tnd., Havre 1/2 tnd., Poteter 1 1/2 tnd.

Matrikel-Løbe-No. 162e. Lunde.
Lars Evensen, Husfader, Enkemand, Gaardbruger, Forpagter, f. 1849 i Valebø.
Sivert Larsen, Søn, f. 1868 ditto.
Even Larsen, Søn, f. 1874 ditto.
Guro Larsdatter, Datter, f. 1871 ditto.

Kristi Olsdatter, ugift, Husholderske, f. 1847 i Saude Præstgjeld (Sauherad).
Ingeborg Olsdatter, ugift, Fattiglem, Forsørges af Fattigkassen, f. 1798 i Holden Præstegjeld.

Kreaturhold: 1 Hest, 2 Kjør, 3 ungdyr, 5 Faar, 1 Svin.
Udsæd: Hvede 1/8 tnd., Rug 1/8 tnd., Havre 2 tnd., Poteter 3 tnd.


Brænne

Matrikel-Løbe-No. 165a. Brænne.
Anders Olsen, Husfader, Ugift, Gaardbruger, Selveier, f. 1816 i Valebø.

Guro Halvorsdatter, Ugift, Stuepige, f. 1827 i Saude Præstegjeld (Sauherad).
Aaste Karine Sigurdsdatter, Ugift, Budeie, f. 1855 i Valebø.
Gullik Gulliksen, Ugift, Gaardskarl, f. 1855 i Saude Præstegjeld (Sauherad).
Bent Halvorsen, f. 1870 i Valebø.

Kreaturhold: 1 Hest, 1 Føll, 1 Tyr, 3 Kjør, 3 ungdyr, 8 Faar, 1 Svin.
Udsæd: Hvede 1/4 tnd., Rug 1/2 tnd., Byg 3/4 tmd., Havre 3 tnd., Poteter 3 tnd.

Matrikel-Løbe-No. 165a. Stua.
Jørgen Hansen, Husfader, Inderst ("leieboer"), forsørges af Fattigkassen, Sindsvag efter 4 aars-alder, f. 1815 i Helgen sogn, Holden Præstgjeld.
Ingeborg Kirstine Kristensdatter, Kone, forsørges af Fattigkassen,  f. 1821 i Valebø.
Anders Jørgensen, Søn, forsørges af Fattigkassen, f. 1861 ditto.

Intet Kreaturhold.
Ingen Udsæd.

Matrikel-Løbe-No. 165b, 165c(?). Brænnekaasa.
John Gundersen, Husfader, Husmand, Skomager selvstændig, f. 1830 i Næs sogn, Saude Præstegjeld (Sauherad).
Guro Evensdatter, Kone, f. 1830 i Saude Præstegjeld (Sauherad).
Marie Johnsdatter, Datter, hjelper Forældrene, f. 1856 i Valebø.

Kreaturhold: 2 Kjør, 4 Faar.
Udsæd: Hvede 1/8 tnd., Byg 1/4 tnd., Vikker 1/8 tønde, Poteter 2 tnd.

Matrikel-Løbe-No. 166. Brænne.
Halvor Halvorsen, Husfader, Inderst og Dagarbeider, f. 1811 i Valebø.
Gunnild Gundersdatter, Kone, f. 1809 i Helgen Sogn, Holden Præstegjeld.

Intet Kreaturhold.
Ingen Udsæd.

Matrikel-Løbe-No. 167a. Brænne (2 husstander).
1.
Søren Sivertsen, Husfader, Gaardbruger, Selveier, f. 1845 i Valebø, Holden Præstegjeld.
Ingeborg Kirstine Gundersdatter, Kone, f. 1848 i Romnæs Sogn, Holden Præstegjeld.

Nils Gustav Nilsen, Gaardsgut, f. 1859 i Solum Præstegjeld.

2.
Gunnil Kirstine Halvorsdatter, Enke, Husfaderens Moder, lever af sin Formue, f. 1819 i Solum Præstegjeld.
Ingeborg Elise Sivertsdatter, Datter, ugift, hjelper Moderen, f. 1855 i Valebø.
Karen Berthea Sivertsdatter, Datter, f. 1862 ditto.
Marthine Elisabet Sivertsdatter, Datter, forsørges af sin Moder, Sindsvag efter sit 4. aar, f. 1846.

Kreaturhold (Søren Sivertsen): 1 Hest, 1 Føll, 3 Kjør, 4 Faar, 1 Svin.
Kreaturhold (Gunnil Halvorsdatter): 1 Kjør, 2 Faar.
Kreaturhold (Ingeborg Sivertsdatter): 2 Faar.
Udsæd (Søren): Hvede 1/4 tnd., Rug 1/4 tnd., Byg 1/2 tnd., Havre 2 1/2 tnd., Vikker 1/8 tnd., Poteter 5 tnd.

Matrikel-Løbe-No. 167a. Sauklev.
Thron Hansen, Husfader, Husmand med Jord, Jordbrugsarbeider, f. 1834 i Næs sogn, Saude Præstegjeld (Sauherad).
Gunnil Johannesdatter, Kone, f. 1834 i Valebø.
John Thronsen, Søn, f. 1865 ditto.
Halvor Thronsen, Søn, f. 1871 ditto.
Thorsten Thronsen, Søn, f. 1869 ditto.
Johannes Thronsen, Søn, f. 1873 ditto.
Kirsten Marie Thronsdatter, Datter f. 1869 ditto.

Kreaturhold: 1 Kjør (ei ku), 2 Faar (to sauer).
Udsæd: Hvede 1/16 tnd., Byg 1/8 tnd., Havre 3/8 tnd., Poteter 1 1/2 tnd.

Matrikel-Løbe-No. 168a,d. Brænne.
(Halvor Sivertsen). Se nedenfor.
Marie Halvorsdatter, Kone, f. 1840 i Romnæs Sogn, Holden Præstegjeld.

Anne Kristensdatter, ugift, Budeie, f. 1858 i Saude Præstegjeld (Sauherad).

Fraværende:
Halvor Sivertsen, Husfader, Gaardbruger, Selveier, f. 1850 i Holden Præstegjeld. Midlertidig Opholdssted: Sannæs i Holden.

Kreaturhold: 3 Kjør, 3 ungdyr, 3 Faar, 1 Svin.
Udsæd: Hvede 1/4 tnd., Rug 3/8 tnd., Havre 2 1/2 tnd., Poteter 2 1/4 tnd.

Matrikel-Løbe-No. 168b. Moane.
Sivert Olsen, Husfader, Jordbruger, Selveier, f. 1817 i Valebø.
Børte Marie Gundersdatter, Kone, f. 1823 ditto.
Ole Sivertsen, Søn, Dagarbeider, f. 1854 ditto.
Ingeborg Sivertsdatter, Datter, hjelper Forældrene, f. 1851 ditto.

Kreaturhold: 2 Kjør (2 kuer).
Udsæd: Hvede 1/8 tnd., Byg 1/2 tnd., Havre 1 tnd., Poteter 3 1/2 tnd.

Matrikel-Løbe-No. 165a. Brænnepladsen (2 husstander).
1.
Kornelius Olsen, Husfader, Husmand med Jord, f. 1808 i Valebø.
Anne Karine Andersdatter, Kone, f. 1812 ditto.
Anne Korneliusdatter, Datter, Ugift, hjælper Forældrene, f. 1835 ditto.

2.
Gunder Halvorsen, Husfader, Inderst og selvstændig Skomager, f. 1838 i Saude Præstegjeld (Sauherad).
Ingeborg Kirstine Korneliusdatter, Kone, f. 1843 i Valebø.
Kari Gundersdatter, Datter, f. 1873 ditto.
Karl Gundersen, Søn, f. 1875 ditto.
Karen Andrea Korneliusdatter, Ugift, Budeie, f. 1849 ditto.

Kreaturhold (Kornelius Olsen): 1 Kjør, 1 Ungdyr, 2 Faar.
Kreaturhold (Gunder Halvorsen): 1 Kjør, 1 Ungdyr, 1 Faar.
Udsæd (Kornelius): Hvede 1/16 tnd., Rug 1/16 tnd.,Byg 1 tnd., Poteter 4 tnd.


Vale lille (Vala)

Matrikel-Løbe-No. 169a, 169b. Vale lille.
Ole Johannesen, Husfader, Gaardbruger, Selveier, Sindsvag (som voksen), f. 1838 i Hitterdal Præstegjeld (Heddal).
Mari Tollefsdatter, Kone, f. 1842 i Saude Præstegjeld (Sauherad).
Johannes Olsen, Søn, f. 1868 i Valebø.
Tollef Olsen, Søn, f. 1870 ditto.
Margit Olsdatter, Datter, f. 1866 ditto.

Thore Halvorsdatter, Budeie, Ugift, f. 1855 i Saude Præstegjeld (Sauherad).

Kreaturhold (Ole Johannesen): 1 Hest, 1 Tyr, 4 Kjør, 4 ungdyr, 8 Faar.
Kreaturhold (Thore Halvorsdatter): 1 Faar (en sau).
Udsæd: Hvede 1/2 tnd., Rug 1/4 tnd., Byg 1 tnd., Havre 3 tnd., Erter 1/8 tnd., Poteter 5 tnd.

Matrikel-Løbe-No. 169a, 169b, 169c. Orekaasa.
Nils Andersen, Husfader, Jordbruger, Selveier, f. 1818 i Valebø.
Kari Olsdatter, Kone, f. 1820 i Holden.

Karen Marie Andersdatter, Fattiglem, ugift, forsørget af Fattigkassen, vanvittig siden før sine 4 aar, f. 1815 i Valebø.
Anders Anundsen, Fattiglem, ugift, forsørget af Fattigkassen, Idiot siden før sine 4 aar, f. 1854 i Valebø.
 
Kreaturhold: 2 Kjør, 1 ungdyr, 6 Faar.
Udsæd: Hvede 1/4 tnd., Rug 1/8 tnd., Byg 1/4 tnd., Havre 1 1/2 tnd., Poteter 4 tnd.

Matrikel-Løbe-No. (169d, 170a, 171)a. Vale lille.
Hans Gundersen, Husfader, Gaardbruger, Selveier, f. 1842 i Rommenes Præstegjeld.
Maren Karine Nilsdatter, Kone, f. 1845 i Valebø.
Nils Hansen, Søn, f. 1869 ditto.
Gunder Hansen, Søn, f. 1871 ditto.
Margrete Hansdatter, Datter, f. 1874 ditto.

Kirsten Pedersdatter, Enke, Husmoderens Moder, Føderaadskone, f. 1820 i Helgen sogn, Holden Præstegjeld.
Tilreisende med sedvanlig bosted Amerika: Gunder Nilsen, ugift, Dagarbeider, f. 1832 i Valebø.

Kreaturhold: 3 Kjør, 3 ungdyr, 1 Svin.
Udsæd: Hvede 5/8 tnd., Rug 1/2 tnd., Havre 1 1/2 tnd., Poteter 3 1/2 tnd.

Matrikel-Løbe-No. (169d, 170a, 171)b. Vale lille.
Gunder Kristensen, Husfader, Gaardbruger, Selveier, f. 1819 i Næs Sogn, Saude Præstegjeld (Sauherad).
Ingeborg Hansdatter, Kone, f. 1815 ditto.

Asper Halvorsdatter (Asborg Halvorsdatter), Ugift, Tjenestepige f. 1854 Lunde sogn.
Anne Andersdatter, Tjenestepige, f. 1863 i Valebø.

Kreaturhold: 4 Kjør, 2 ungdyr, 3 Faar, 1 Svin.
Udsæd: Hvede 1/8 tnd., Rug 1/4 tnd., Byg 1/4 tnd., Havre 1 tnd., Vikker 1/8 tnd., Poteter 3 tnd.

Matrikel-Løbe-No. 169e. Valadalen.
Anders Anundsen, Husfader, Gaardbruger, Selveier, Flaatemand, f. 1829 i Bø Præstegjeld.
Anne Johnsdatter, Kone, f. 1827 i Saude Præstegjeld (Sauherad).
Jørgen Andersen, Søn, Matros, f. 1856 i Valebø.
Anders Andersen, Søn, f. 1865 ditto.
John Andersen, Søn, f. 1868 ditto.

Kreaturhold: 2 Kjør, 1 Ungdyr.
Udsæd: Hvede 1/4 tnd., Rug 1/8 tnd., Byg 1/4 tnd., Havre 3/4 tnd., Poteter 3 tnd.


Opsal

Matrikel-Løbe-No. 172 a,b,c,d. Opsal.
Ole Thorjusen, Husfader, Gaardbruger, Selveier, f. 1838 Saude Præstegjeld (Sauherad).
Ingeborg Thorjusdatter, Kone, f. 1833 ditto.
Thorjus Olsen d.e., Søn, f. 1861 i Valebø.
Hans Olsen, Søn, f. 1865 ditto.
Thorjus Olsen d.y., f. 1872 ditto.
Mari Olsdatter, Datter, f. 1868 ditto.

Kreaturhold: 1 Hest, 3 Kjør, 3 ungdyr, 5 Faar.
Udsæd: Hvede 1/4 tnd., Rug 1/4 tnd., Byg 5/8 tnd., Havre 2 1/2 tnd., Poteter 2 1/2 tnd.

Matrikel-Løbe-No. 172 a,b,c,d. Dølvikkaasa.
Ingeborg Kirstine Arnesdatter, Husmoder, Husmandsenke, Næres af Pladsen, f. 1816 i Solum Præstegjeld.
Andreas Gundersen, Søn, Dagarbeider, f. 1855 i Valebø.
Nils Gundersen, Søn, f. 1862 ditto.

Kreaturhold: 1 Kjør (ei ku), 2 Faar (to sauer).
Udsæd: Hvede 1/8 tnd., Havre 1/2 tnd., Poteter 2 tnd.

Matrikel-Løbe-No. 172 a,b,c,d og 173. Galten (2 husstander).
1. 
Jørgen Olsen, Husfader, Gaardbruger, Tømmermand, Forpagter, f. 1822 i Helgen sogn, Holden Præstegjeld.
Ingeborg Olsdatter, Kone, f. 1837 i Valebø.

2.
Rollef Jørgensen, Husfader, Inderst og Dagarbeider, f. 1822 i Saude Præstegjeld (Sauherad).
Kari Torstensdatter, Kone, f. 1833 ditto.
Jørgen Rollefsen, Søn, Hjælper Faderen, f. 1861 i Valebø.
Ragnil Rollefsdatter, Datter, f. 1864 ditto.
Thorine Rollefsdatter, Datter, f. 1868 ditto.
Ingeborg Rollefsdatter, Datter, f. 1871 ditto.

Kreaturhold (Jørgen Olsen): 2 Kjør, 1 ungdyr.
Udsæd: Byg 1/2 tnd., Havre 1 tnd., Poteter 2 1/2 tnd.

Matrikel-Løbe-No. (169ab)a. Brureskjer.
Anund Andersen, Husfader, enkemand, Husmand med Jord, f. 1809 i Solum Præstegjeld.
Johanne Anundsdatter, Datter, Ugift, Sindsvag efter 4-aarsalder, forsørges af Faderen med hjelp af Fattigkassen, f. 1844 i Valebø.

Kreaturhold: 1 Kjør (ei ku).
Udsæd: Hvede 1/8 tnd., Byg 1/4 tnd., Havre 1/2 tnd., Poteter 3 tnd.

webmaster@gamlevalebo.no